gökhan YÜCEL aka @GOYUCEL


Gökhan yücel 


Üniversite öğretim görevlisi, öğretmen, bürokrat, konuşmacı, danışman, girişimci, yazar, yayıncı... 

21. Yüzyılda Öğrenme, Eğitim, Diplomasi, Veri-Tabanlı Analiz, İnovasyon, Girişimcilik, Yaşam Teknolojileri ve Yer Markalaması konuları üzerine kafa yormaktadır. Büyük veri, dijital antropoloji, sosyal inovasyon, sosyal ağlar, oyunlaştırma ve dijital siyasi kampanyalar hakkında çalışmalar yapmaktadır. Eğitim alanında öncelikli ilgi alanları eğitim teknolojileri, eğitimde inovasyon ve girişimcilik, inovatif öğrenme mekanları ve çevreleri, sosyal medya, medya okuryazarlığı, uluslararası karşılaştırmalı eğitim politikalarıdır.


Projeler

Halen dünyanın önde gelen dijital diplomasi araştırma, eğitim, danışmanlık ve savunu platformları arasında ayer alan Yenidiplomasi.com'un eş-kurucusu & başkanıdır. İstanbul Dijital İlişkiler Merkezi'nin (İDİM) kuruluş çalışmalarını yönetmektedir (digitalaffairs.org). Yeni projeleri dijital angajman, sosyal medya, oyunlaştırma ve internet yayıncılığı kesişim noktalarında yer almaktadır. İDİM bünyesinde Diplomatify.com, YeniEgitim.org, DigitalTurkey.org, DigitalSquare.org ve Wikiplomacy.org ve Diplomap projelerini tasarlamak ve geliştirmekle meşguldür. 


eğİtİm

Gökhan Yücel, Pertevniyal Lisesi ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Essex Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde yükseklisansını tamamladı. Oxford Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde karşılaştırmalı siyaset ve kamu politikaları okudu. 2012 yılında Harvard Üniversitesi John F. Kennedy School of Government’ta Kamu Liderliği Programı’na tam burslu katıldı ve başarıyla mezun oldu. 


İŞ TECRÜBESİ

2002 yılından sonra İngiltere’de çeşitli danışmanlık şirketlerinde dış politika, medya, eğitim, inovasyon ve enerji üzerine projeler yürüttü. 2009-2011 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı olarak görev aldı. Fatih Projesi’nin başlangıç aşamasındaki planlamaya katıldı. McKinsey ile yürütülen ‘Türkiye’nin Eğitim Sistemi Sonuçlarının İyileştirilmesi’ çalışmalarının MEB ayağını yönetti. 2011-13 yılları arasında Okan ve Hasan Kalyoncu Üniversiteleri'nde karşılaştırmalı eğitim politikaları, liderlik ve eğitimde inovasyon dersleri anlattı. Bu programlarda 1000'e yakın öğretmen ve idareci ile çalıştı. İstanbul'da Haluk Ündeğer Lisesi ve Horizon Eğitim Kurumları'nda lise öğrencilerine girişimcilik, liderlik ve inovasyon dersleri verdi. Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu'nda İnovasyon, Eğitim Politikaları seminerleri ile aynı üniversitede Siyaset Okulu, Diplomat Okulu ve Yerel Yönetim programlarında konuşmacıdır. Bahçeşehir Üniversitesi Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler yükseklisans programında dijital diplomasi yüksek lisans dersini vermektedir. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Diplomasi Sertifika Programı koordinatörüdür.  Aynı zamanda Küresel Eğitim Liderleri platformunun kurucusu ve moderatörüdür. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Tüm dünyada ses getiren Digital Diplomacy Review 2013'ün editörlüğünü yapmış ve 2013 Birleşmiş Milletler Medya Semineri konuşmacıları arasında yer almıştır. Ayrıca İsveç Dışişleri Bakanlığı'nın özel davetlisi olarak Stockholm'de Dijital Diplomasi İnisiyatifi toplantılarına katılmış, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği 6. Büyükelçiler Toplantısı'nda dijital diplomasi konulu konuşmacı olarak yer almıştır. 


YAZARLIK

Yazıları The Guardian, Yeni Şafak, Radikal, Radikal2, Hürriyet Daily News, Daily Sabah, Hürriyet Eğitim ve Taraf gazetelerinde yayınlandı.  Halen Hürriyet gazetesinin Eğitim portalında ve Digital Age dergisinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Gökhan Yücel © All rights reserved.